Mes ne tik Lietuvos piliečiai, bet ir europiečiai

  • Paskelbė : Barbora Dotiene
  • Paskelbta: 2025-05-08
  • Kategorija: Aktualijos

Mes ne tik Lietuvos piliečiai, bet ir europiečiai

Netrukus, gegužės 9 d. minėsime Europos dieną. Tai proga įvertinti Europos vienybės ir Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) svarbą, taip pat prisiminti ir puoselėti ES vertybes, tokias kaip taika, žmogaus teisės, laisvė, demokratija ir lygybė.

 Šįmet Europos diena ypatinga – švenčiame 75-ąsias Šumano deklaracijos metines. Sukūrėme pamatą taika, demokratija ir vieningumu pagrįstai šių dienų Europos Sąjungai. 1950 m., kai Europos tautos vis dar mėgino atsigauti po Antrojo pasaulinio karo, Prancūzijos užsienio reikalų ministras Robertas Šumanas pasirašė deklaraciją, padėjusią pamatą vieningos, integruotos Europos idėjai. R. Šumano plane buvo išdėstytas naujos formos politinio Europos bendradarbiavimo planas, kuris ne tik suvienytų Europos valstybes, bet ir padėtų užkirsti kelią bet kokiems ateities konfliktams tarp Europos tautų. Matant Europos piliečių, valstybių, institucijų vienybę ir susitelkimą šiandieniniame kontekste, galime didžiuotis Europos Sąjunga ir tikėti, kad taika vėl grįš į Europą. 27-ių valstybių bendrijoje esame stiprūs kartu, tad šią svarbią dieną turėtume minėti  ir švęsti drauge! Šia proga Lietuvoje organizuojamas Europos egzaminas (nuo 2010 m.), kuris kviečia dalyvauti ne tik moksleivius, bet ir visus norinčius.

Europos egzaminas – tai trumpa, nuotaikinga ir įdomi žinių apie Europos Sąjungą viktorina, skirta paminėti Europos dieną, pasitikrinti žinias arba sužinoti ką nors naujo. Šiais metais į Europos egzaminą kviečiami šūkiu „Išspręsk, o tada švęsk!  Egzaminą organizuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje kartu su Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija. Jo  globėjas – Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Šia proga teko pakalbinti ir kai kuriuos „Vaivorykštės” gimnazijos moksleivius, kad atsakytų  į klausimą,  kas jiems Europa, Europos Sąjunga? „Europa yra kaip didelė bendruomenė, kurioje, nors visi skirtingi, bet turi savo vietą.“(Emilija, Ugnė, Id kl.); „ES padėjo mums ir kitoms narėms išvystyti, pakelti ekonomiką po sovietinės eros.“(Danielius Id kl.); „Lietuvai, tapus ES nare, jaunimui atsivėrė daugiau galimybių keliauti po kitas Europos šalis, praplėtė žmonių akiratį,  pažinimą. Jaunimas gali laisvai rinktis kokybiškesnes, įvairesnes studijas. Lietuvą pasiekė ir finansinė parama, mūsų ekonomiką kelia vis daugiau atvykstančių turistų iš ES šalių.“ (Jonė, Gabija IIId kl.); „Buvimas ES yra naudingas dėl įvairių programų, kaip Erasmus, dažnai statybų teritorijose matome stendus, kurie informuoja, kad buvo gauta finansinė parama iš ES, kas yra labai vertinga.“ (Marija C., IIIf kl.)

Gimnazistai įžvelgia ir trūkumų: „Migracijos iššūkiai,  priklausomybė nuo kai kurių ES sprendimų, kurie ne visada palankūs Lietuvai, biurokratija.“ (Austėja, Gabija, Junona, Minija, Žygimantas IIId kl.).   Mokinių  atsiliepimai parodo, kad jie puikiai žino, mato mūsų galimybes ir trūkumus gyvenant Europoje, priklausant Europos Sąjungai.

Buvimas ES mums prideda saugumo, stabilumo, ekonominio augimo, įvairių galimybių. Europos Sąjunga investuoja į tai, kad žmonės ir bendruomenės būtų geriau pasirengusios įvairioms krizėms. Stiprinamos civilinės saugos sistemos, rengiamos bendros ES valstybių narių pratybos, kuriamos greitojo reagavimo pajėgos. Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (FRONTEX) padeda saugoti ES išorės sienas, o migracijos politika grindžiama šalių narių atsakomybe ir solidarumu.

Švęskime Europos dieną, jauskimės saugūs ir laimingi!

 Geografijos mokytoja Jurga Venckauskienė

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas