Draugystė su Švabachu
Pirmieji kontaktai su Švabacho miesto menų gimnazija užsimezgė maždaug prieš 16 metų Gargždų verslininko Arūno Štalio iniciatyva - į mūsų mokyklą buvo gabenama labdara, susirašinėjama laiškais, siunčiamos knygos, žodynai, įvairūs vadovėliai. Šiems mainams vadovavo Švabacho miesto menų gimnazijos mokytojas Eduardas Kriegeris ir gimnazijos vokiečių kalbos mokytoja Raimonda Gudiškienė. Vėliau sekė pirmieji Eschenbacho menų gimnazijos mokytojų vizitai, po to mūsų mokinių ir mokytojų grupė pirmą kartą nuvyko į Švabachą. Tai buvo 1994 rugsėjo mėnesį. Nuo to laiko mokinių ir mokytojų grupių mainai tebesitęsia iki pat šiol – projektas „Draugystė su Švabachu“.
Viešnagė Švabache 2024
Svečiai iš Švabcho 2023
Pandemija mokyklų draugystės nesustabdė
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija jau 29 metus vykdo projektą „Draugystė su Švabacho menų gimnazija“. Rugsėjo 20-30 d. dvidešimt penki I–IV klasių mokiniai ir juos lydintys keturi mokytojai viešėjo Švabacho mieste (Vokietija). Kelionės tikslas – susipažinti su šios šalies kultūra, papročiais, bendraamžių gyvenimo ir mokymosi ypatumais, patobulinti anglų kalbos žinias ir kalbėjimo įgūdžius.
Svetingoje šalyje nuobodžiauti nebuvo kada. Pailsėję po ilgos kelionės saulėtą ketvirtadienį mokiniai buvo svetingai sutikti Wolfram‘o von Eschenbach‘o gimnazijos aktų salėje. Po susitikimo su mokyklos direktore ir trumpo gimnazijos mokinių koncerto mokiniai buvo įtraukti į mokyklos gyvenimą: dalyvavo pamokose, kur turėjo galimybę ne tik pasitikrinti savo matematikos, chemijos, fizikos, lotynų kalbos ir kitų mokomųjų dalykų žinias, bet ir palyginti mokyklos gyvenimo subtilybes. Lietuvaičius nustebino, kad vokiečių mokiniams mobiliaisiais telefonais leidžiama naudotis tik ieškant pamokai reikalingos informacijos. Patiko, kad mokiniai nebijo diskutuoti ir išsakyti savo nuomonės. Vėliau projekto dalyviai gimnazistai turėjo galimybę netradiciniu būdu susipažinti su Švabacho miestu: susiskirstę į grupes dalyvavo žaidime „Lobių medžioklė“, kurio metu reikėjo aplankyti įvairius objektus, sužinoti informaciją, kūrybingai nusifotografuoti ir panaudojant mobiliuosius telefonus nuotraukas nusiųsti projekto koordinatoriams, kurie kompetentingai įvertino atliktą darbą.
Penktadienis buvo skirtas mokinių gebėjimams patikrinti. Į grupeles susiskirstę mokiniai gamino vokiškus patiekalus, kūrė profilio piešinius bei mokėsi šokti, taip pat dalyvavo istorijos pamokoje bei turėjo galimybę sužinoti, kokie mineralai naudojami gaminant mobiliuosius telefonus. Popiet mokiniai lankėsi kultūriniame šiaurės Bavarijos centre – Niurnberge. Miestas pakerėjo savo didingais statiniais, atskleidžiančiais istorijos vingrybes.
Šeštadienio diena nukėlė mus į viduramžius, nes lankėmės į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktame Regensburgo mieste. Siaurutės gatvelės, dangų remiantys bažnyčios bokštai, tiltas per Dunojaus upę vėl vertė visus aikčioti. Net apniukęs dangus ir rudeniškas lietus nesugebėjo nustelbti didingo miesto grožio ir mažų jo paslapčių.
Labiausiai visus projekto dalyvius sužavėjo kelionė į Alpių kalnus. Mes negalėjome nuslėpti susižavėjimo, matydami besikeičiantį kraštovaizdį. Eidami snieguotu daugiau nei 2400 m. Karvandel kalno viršūnėje esančiu taku, patyrėme daug puikių emocijų, kurias papildė iššūkis – žygis Vokietijos ir Austrijos pasienyje esančiu Leutasch tarpekliu.
Mokinių atlikta veikla buvo pristatyta vakare gimnazijoje vykusioje vakaronėje, į kurią atvyko ne tik mokiniai, bet ir jų tėveliai bei šeimos nariai. Vakaronės metu buvo ištarta daug padėkos žodžių, visi buvo sužavėti Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos pirmokės Anės Birbalaitės atliktais solo kūriniu Eltono Džono „I'm Still Standing“ , gimnazistų atlikta daina „Raudoni vakarai“, projekto dalyvių sukurtais šokiais.
Lietingą trečiadienio rytą, atėjus laikui atsisveikinti, dauguma projekto dalyvių braukė ašaras, netrūko apsikabinimų ir pažadų vėl susitikti.
Kelionė taip pat neprailgo, nes pakeliui į Švabachą aplankėme didingąjį Dresdeną, o grįždami sustojome Prahoje. Abiejuose miestuose trumpą ekskursiją vedė mokytojas E. Venckauskas, lydėjęs grupę kelionėje.
Dienos, praleistos Vokietijoje, buvo ypatingos mokiniams. Aprašydami savo įspūdžius, dauguma mokinių džiaugėsi galimybe pažinti nuostabius žmonės. Juos sužavėjo šeimų, kuriuose jie gyveno, rūpestingumas, svetingumas ir draugiškumas. Kelionė suteikė galimybių mokiniams geriau pažinti save ir vieniems kitus, priimti bendrus sprendimus. Šia kelione džiaugiamės ir mes, projekto organizatorės. Emocijos, nuoširdumas, atvirumas, draugiškumas, pagalba vienas kitam, supratingumas lydėjo visą kelionę. Todėl ši projektinė veikla ypatinga, nes kiekvieną kartą išsiskirdami sakome ne „viso gero“, bet „iki susitikimo kitąmet“.
Projekto organizatorės anglų kalbos mokytojos metodininkės Alina Kalinauskienė ir Edita Girgždienė
Draugystė su Švabacho menų gimnazija tęsiasi
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija jau 27 metus vykdo projektą „Draugystė su Švabacho menų gimnazija“. Draugai iš Vokietijos rugsėjo 12–24 d. svečiavosi Lietuvoje. 23 mokiniai apsigyveno gimnazistų šeimose, o juos lydėję mokytojai buvo svetingai priimti gimnazijos mokytojų J. ir E. Venckauskų bei R. Rusteikienės namuose. Šių metų vizito tikslas – pažinti Vakarų Lietuvos kraštą, ypač pamario regioną, todėl projekto programa buvo labai įvairi.
Svečiai, palikę Kauno oro uostą, trumpam stabtelėjo ir mieste: išbandė nusileidimą funikulieriumi, istorine transporto priemone, susipažino su senamiesčiu ir liko juo sužavėti. Kitą dieną gimnazistai lankėsi Nidoje. Didelis vėjas nesutrukdė pasidžiaugti Neringos miestu, suteikė galimybę pamatyti smėlio audrą kopose, o Gintaro muziejaus organizuotoje edukacinėje pamokoje – pasigaminti sėkmės amuletą. Juodkrantėje didelį įspūdį svečiams padarė Raganų kalnas. Gimnazistams labai patiko įdomi išvyka į Klaipėdą: vaikščiodami po senamiestį ir klausydamiesi gidės pasakojimų, sužinojo ne tik miesto istoriją, bet ir jį gaubiančias legendas. Klaipėdos pilyje, žaisdami viduramžių žaidimus, išbandė rankų stiprumą ir žvitrumą. Ventės Rage klausėsi ornitologo pasakojimo apie paukščių žiedavimą ir jų keliones. Žemaitijos sostinė Telšiai visus projekto dalyvius sužavėjo sumaniai mieste besislepiančiomis meškomis, o žemaičių „Alkos“ muziejus – galimybe nusipinti tradicinę draugystės juostelę bei dienos emocijas įamžinti piešinyje ant stiklo. Savaitė prabėgo labai greitai. Baigiamojo vakaro gimnazijoje metu svečiai klausėsi liaudies instrumentais atliekamų kūrinių, žaidė liaudies žaidimus, o renginį vainikavo kartu atliekama daina „Žemėj Lietuvos“. Veiklos projekto dalyviams netrūko ir gimnazijoje: susipažino su jos istorija, dalyvavo pamokose. Padedami dailės mokytojos J. Lukienės, kūrė Draugystės parko skulptūras. Vadovaujami lietuvių kalbos mokytojos ir režisierės R. Rusteikienės, tapo aktoriais ir kūrė vaidybinius etiudus. Dalyvavo orientacinėse varžybose, kurias organizavo matematikos mokytojas ir DoFe programos vadovas G. Žemaitis. Paskutinis užsiėmimas – dailės mokytojos R. Batečko ir etikos mokytojos I. Agajan pamoka „Draugystės tiltai“ – savotiškas draugystės tvirtumo patikrinimas. Mokinių statyti tiltai nesugriuvo, todėl galime teigti, jog draugystė dar ilgai tęsis. Atėjus laikui atsisveikinti, netrūko ašarų ir niekas nesakė: „Viso gero“, bet lyg sutarę visi kartojo: „Iki susitikimo kitą rudenį“.
Projekto vadovės Edita Girgždienė ir Alina Kalinauskienė
Mokyklų draugystė skaičiuoja dešimtmečius
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija jau 26 metus vykdo projektą „Draugystė su Švabacho menų gimnazija“. Rugsėjo 20 – spalio 1 d. dvidešimt keturi I–IV klasių mokiniai ir juos lydintys trys mokytojai viešėjo Švabacho mieste (Vokietija). Kelionės tikslas – susipažinti su šios šalies kultūra, papročiais, bendraamžių gyvenimo ir mokymosi ypatumais, patobulinti anglų kalbos žinias ir kalbėjimo įgūdžius.
Svetingoje šalyje nuobodžiauti nebuvo kada. Pailsėję po ilgos kelionės saulėtą šeštadienio popietę mokiniai lankėsi kultūriniame šiaurės Bavarijos centre – Niurnberge. Miestą mokiniai pažino dviem būdais: savarankiškai su naujaisiais draugais dieną nėrė į miesto šurmulį, o vakarui atėjus, vedami patyrusių gidų, klaidžiojo didingą viduramžių praeitį menančiomis gatvelėmis. Labiausiai visus projekto dalyvius sužavėjo dvi dienas trukusi kelionė į Alpių kalnus. Mes negalėjome nuslėpti susižavėjimo, matydami besikeičiantį kraštovaizdį. Eidami daugiau nei 2400 m. Karvandel kalno viršūnėje esančiu taku, patyrėme daug puikių emocijų. Po nakvynės jaunimo nakvynės namuose Alpių papėdėje merkiant lietui išbandėme savo jėgas keliaudami Vokietijos ir Austrijos pasienyje esančiu Leutasch tarpekliu, o pakeliui į namus Švabache stabtelėjome prie Noišvanšteino pilies, kurios atvaizdą Disnėjaus kino kompanija pasirinko savo logotipu.
Po šios įspūdingos kelionės mums duris plačiai atvėrė Švabacho menų gimnazija. Po susitikimo su mokyklos direktoriumi ir trumpo gimnazijos mokytojų bei mokinių koncerto mokiniai buvo įtraukti į mokyklos gyvenimą: dalyvavo pamokose, kur turėjo galimybę ne tik pasitikrinti savo matematikos, chemijos, fizikos ir kitų mokomųjų dalykų žinias, bet ir palyginti mokyklos gyvenimo subtilybes. Lietuvaičius nustebino, kad vokiečių mokiniams mobiliaisiais telefonais leidžiama naudotis tik ieškant pamokai reikalingos informacijos. Patiko, kad mokiniai nebijo diskutuoti ir išsakyti savo nuomonės. Vėliau projekto dalyviai gimnazistai turėjo galimybę netradiciniu būdu susipažinti su Švabacho miestu: susiskirstę į grupes dalyvavo žaidime „Lobių medžioklė“, kurio metu reikėjo aplankyti įvairius objektus, sužinoti informaciją, kūrybingai nusifotografuoti ir panaudojant mobiliuosius telefonus nuotraukas nusiųsti projekto koordinatoriams, kurie kompetentingai įvertino atliktą darbą. Trečiadienį smagiai praleidę rytą mini golfo lauke, popiet mokiniai toliau tęsė pažintį su Bavarijos regionu jau su juos priėmusiomis šeimomis. Ketvirtadienio diena nukėlė mus į viduramžius, nes lankėmės į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktame Regensburgo mieste. Siaurutės gatvelės, dangų remiantys bažnyčios bokštai, tiltas per Dunojaus upę vėl vertė visus aikčioti. Penktadienis buvo skirtas mokinių gebėjimams patikrinti. Į grupeles susiskirstę mokiniai gamino vokiškus patiekalus, kūrė profilio piešinius, dekoravo kuprines bei mokėsi šokti. Mokinių atlikta veikla buvo pristatyta vakare gimnazijoje vykusioje vakaronėje, į kurią atvyko ne tik mokiniai, bet ir jų tėveliai bei šeimos nariai. Vakaronės metu buvo ištarta daug padėkos žodžių, visi buvo sužavėti Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientės Saulės atliktu kūriniu „Falling in love“.
Šeštadienį, atėjus laikui atsisveikinti, dauguma projekto dalyvių braukė ašaras, netrūko apsikabinimų ir pažadų vėl susitikti
Kelionė taip pat neprailgo, nes pakeliui į Švabachą aplankėme didingąjį Dresdeną, o grįždami sustojome Prahoje. Abiejuose miestuose trumpą ekskursiją vedė mokytojas E. Venckauskas, lydėjęs grupę kelionėje.
Dienos, praleistos Vokietijoje, buvo ypatingos mokiniams. Aprašydami savo įspūdžius dauguma mokinių džiaugėsi galimybe pažinti nuostabius žmonės. Juos sužavėjo šeimų, kuriuose jie gyveno, rūpestingumas, svetingumas ir draugiškumas. Kelionė suteikė galimybių mokiniams geriau pažinti vieniems kitus, priimti bendrus sprendimus. Šia kelione džiaugiamės ir mes, projekto organizatorės. Emocijos, nuoširdumas, atvirumas, draugiškumas, pagalba vienas kitam, supratingumas lydėjo visą kelionę. Todėl ši projektinė veikla ypatinga, nes kiekvieną kartą išsiskirdami sakome ne „viso gero“, bet „iki susitikimo kitąmet“.
Anglų kalbos mokytojos ir projekto organizatorės
Vokiečių vizitas gimnazijoje 2017 metų rugsėjo mėn.
http://litauenweg.blogspot.com
Vokietija iš arti (2016 metai)
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija jau 24-tus metus vykdo projektą „Draugystė su Švabacho menų gimanazija“. Rugsėjo 22 – spalio 4 d. 24 mokinių ir juos lydinčių trijų mokytojų grupė viešėjo Švabacho mieste (Vokietija). Kelionės tikslai – susipažinti su šios šalies kultūra, papročiais, bendraamžių gyvenimo ir mokymosi ypatumais, patobulinti anglų kalbos žinias ir kalbėjmo įgūdžius.
Svetingoje gimnazijoje nuobodžiauti nebuvo kada – plačiai duris atvėrė šio miesto menų gimnazija. Po susitikimo su direktoriumi mes, svečiai, buvome įtraukti į mokyklos gyvenimą. Įdomūs projektai patikrino mokinių gebėjimus. Smagu jiems buvo kartu ruošti tradicinius vokiškus valgius ir vaišinti kitus, mokytis šokti, lankytis pamokose. Po pamokų, lydimi grupės šios gimnazijos mokinių ir mokytojų, turėjome galimybę aplankyti Švabacho miesto įžymias vietas ir susitikti su miesto meru, paplaukioti kanojomis, vandens dviračiais, parodyti savo gebėjimus įvairiose rungtyse ir projektuose. Visus sužavėjo kelionė į Niurnbergo ir Bambergo miestus. Traukė akį nuostabi gamta, senovinių pilių ir kitų pastatų grožis, plačios aikštės, malonūs žmonės. Tiesa, patiko ne tik šie miestai. Pakeliui į Švabachą buvo aplankytas ir Drezdenas, o grįždami turėjome galimybę pasigrožėti nuostabiuoju Prahos senamiesčiu. Šiuose miestuose gidu pabuvo mokytojas E. Venckauskas, lydėjęs grupę kelionėje. Savaitė, pilna įspūdžių ir naujų patirčių, pralėkė labai greitai. Paskutinis vakaras kėlė graudulį visiems: ir mokiniams, ir mokytojams, ir šeimoms, kuriose gyvenome. Susirinkusieji galėjo pasiklausyti dainų, pasidžiaugti bendrai parengtais šokiais, paragauti tėvų paruoštų skanumynų. Gaila buvo palikti gražią šalį ir svetingą gimnaziją – dėmesys ir malonios šypsenos lydėjo visą savaitę.
Dėmesio mokiniams netrūko ir vokiečių šeimose, kuriose jie buvo apsigyvenę. Ne veltui projekto dalyvė Emilija džiaugėsi: „Aš pažinau nuostabius žmones, kurie pasitiko mane su plačia šypsena veide ir nustebino savo geraširdiškumu, nuoširdumu, rūpestingumu, priėmė mane į savo šeimą kaip namiškę“. Tai iš tiesų buvo nauja ir gera patirtis: juk teko bendrauti anglų kalba, prisitaikyti prie šeimos įpročių.
Kelionė į Vokietiją daugumai gimnazistų buvo pirmoji. Ji paliko neišdildomus įspūdžius ir malonius prisiminimus, sužavėjo kultūra ir gyvenimo būdas. Taip pat padėjo suvokti, kaip svarbu gerai mokėti užsienio kalbą. Pasibaigus kelionei ne vienas kartojo: „Aš čia dar sugrįšiu“.
Anglų kalbos mokytojos A. Kalinauskienė, E. Girgždienė
Išvyka į Švabachą 2014 m. rudenį
Visi gimnazijos projektai:
- APIE MOKYKLĄ (lietuvių ir anglų kalba)
- Projektinė veikla 2020-2025
- Projektinių veiklų tvarkaraštis 2024-2025 m.m.
-
Projektai, įgyvendinami su socialiniais partneriais
- Klaipėdos r. savivaldybės mokyklų mokinių iniciatyvų projektai
- Draugystė su Švabachu
- Projektas „Europos klimato iniciatyva (EUKI): kartu už darnią mokyklą“
- Projektas Junior Achievement Titan (Verslo ir ekonomikos kompiuterinio modeliavimo pratybos)
- Lietuvos laisvosios rinkos instituto Švietimo centro programa „Pilietis per 31 val.“
- Projektas ,,Verslumo skatinimas” (jaunosios bendrovės)
- ĮGYVENDINTI PROJEKTAI