Ar tolerancija kitokiam žmogui yra vertybė?
- Paskelbė : Barbora Dotiene
- Paskelbta: 2024-11-18
- Kategorija: Aktualijos
Ar tolerancija kitokiam žmogui yra vertybė?
Tolerancija – tai pakantumas, kantrybė žmogui, kuris yra kitos rasės, kitokio tikėjimo ar ideologinių įsitikinimų. Kartais priimti kitokį, deramai elgtis pareikalauja išskirtinių dvasinių jėgų. Pakantumas yra vertybė, nes ji ugdo pagarbą, atvirumą, leidžia gyventi taikiai ir išvengti nesutarimų. Ši savybė yra pritaikoma kiekvieną dieną, net, pavyzdžiui, vairuojant: ją reglamentuoja Lietuvos kelių eismo taisyklės („Eismo dalyvių elgesys grindžiamas savitarpio pagarba ir atsargumu“ (KET 1, 12 straipsnis). Toleranciją taip pat galima traktuoti kaip pagalbą ar kilnų elgesį, kuris be naudos sau.
Tolerantiškumo suvokimą, puoselėjimą puikiai atskleidžia amerikiečių filmas „Geroji pusė“ („The Upside“), žiūrovams pristatytas 2017 metais. Filmo siužetas vaizduoja itin neįtikėtinai užsimezgusią draugystę tarp, regis, visiškai skirtingų žmonių: Delo, buvusio kalinio, ir Filipo, turtingo paralyžiuoto žmogaus. Iš pirmo žvilgsnio vyrai, atrodo, – vienas kito priešingybės. Delas – impulsyvus, prasto išsilavinimo afroamerikietis, o Filipas – baltaodis, išsilavinęs milijonierius. Filipas įdarbina Delą, nepaisydamas jo kriminalinės praeities, o tai pabrėžia vyro gebėjimą priimti asmenis, kurie neatitinka visuomenės standartų, išryškina pasitikėjimą bei galimybių sudarymą pasitaisyti. Filipas toleruoja Delą – nekreipia dėmesio į jo praeities klaidas – netgi įžvelgia jaunuolio gerąsias savybes, t. y. spontaniškumą ir humoro jausmą. O štai filmo pradžioje Delas nesupranta Filipo ir jo negalios, netgi atsisako dirbti iki tol, kol nepamato savo atlyginimo. Tačiau vaikinas pamažu išmoksta suprasti milijonierių ir geba jį priimti ne kaip „silpnesnį“, bet kaip lygiavertį žmogų. Tai vaizduoja Delo dvasinį subrendimą. Būtent šie skirtumai tampa personažų draugystės pagrindu: abu veikėjai turi įveikti savo ir visuomenės primestus stereotipus.
Taigi, galima teigti, jog tolerancija kitokiam žmogui yra svarbi vertybė, nes ji ugdo mandagų elgesį, skatina pažinimą (ir savęs, ir kito), atidumą, supratingumą, dvasinį tobulėjimą. Pakantumas kitokiam ne tik sudaro sąlygas individualaus asmens augimui, bet ir moko peržengti stereotipus, žinoma, leidžia kurti gražius santykius tarp skirtingų asmenų. O tai liudija asmenybės ūgtį, visuomenės brandą!
Milita Kusaitė, IVb klasės gimnazistė
Tolerantiškumas – kiekvieno puošmena
Tolerancija - tai gerbimas žmogaus, nepaisant išvaizdos ar jo išskirtinių pomėgių, požiūrio tam tikrais klausimais.
Kiekvienas esame savotiškai įdomus, vieniems gražūs, kitiems neįtinkame ar net konfliktuojame. Tokiais atvejais patarimas – ugdytis pakantumą kitokiam. Tolerantiškumas, mano nuomone, žmogų puošia - tai išryškina supratingumą, nuoširdumą bei draugiškumą, na, o kitokių pažiūrų žmonės neturėtų daryti neigiamos įtakos.
Prisiminkime filmą ,,Gerumo stebuklas”, sukurtą režisieriaus Stephen Chbosky. Tai įtaigus pavyzdys, jog būtina mokytis tolerantiškumo ir gebėti priimti kitaip atrodantį berniuką. Filme įtikinamai vaizduojama, kaip Ogis daugelį kartų blogai jaučiasi, nes jo veidas (dėl atliktų operacijų) skiriasi nuo visų kitų. Berniukas visaip stengiasi apsisaugoti: dėvi šalmą, nenori atsidurti ten, kur daug žmonių. Pagaliau randa drąsos eiti į mokyklą, matyti kitų žvilgsnius, ištverti reakcijas. Deja, ne visada patiria supratingumą ar pagarbą – daug kenčia, verkia. Gerai, kad Ogis turi mylinčią šeimą, pamažu atsirado supratingų, palaikančių draugų ir jis įsiliejo į išorinį pasaulį, nebeslėpė veido. Tokiems pokyčiams reikėjo laiko bei vaiko ir šalia esančių požiūrio keitimosi.
Ugdydamiesi tolerantiškumą suprantame, kad ar kitaip atrodantys, ar kitaip negu mes besijaučiantys, išpažįstantys kitokią religiją, norintys ekstravagantiškai atrodyti, yra tokie pat žmonės kaip ir mes, tad visi verti pagarbos. Visi esame lygūs, tad, manau, tolerancija turi būti labai svarbi. Dauguma žinome Konfucijaus posakį, jog su kitais reikia elgtis taip, kaip norėtum, kad su tavimi pačiu elgtųsi, bet ar gyvendami juo vadovaujamės???
Gerda Riaukaitė, IVa klasės gimnazistė
-
- Paskelbta: 2024-11-12
- Kategorija: Aktualijos
Perskaičius E. Hemingvėjaus apysaką ,,Senis ir jūra” -
- Paskelbta: 2024-11-12
- Kategorija: Aktualijos
Vakaris Rudys, Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientas -
- Paskelbta: 2024-11-12
- Kategorija: Aktualijos
Emilija Stankutė, Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientė -
- Paskelbta: 2024-11-11
- Kategorija: Aktualijos
Lietuvos švietimo sistema tikrai turi ir kur pasitempti, ir kuo didžiuotis -
- Paskelbta: 2024-11-11
- Kategorija: Aktualijos
Gimtoji kalba yra būtina vaiko ir suaugusiojo asmenybės vystymosi sąlyga -
- Paskelbta: 2024-11-07
- Kategorija: Aktualijos
Atostogos turiningos, jei praleistos kuriant džiaugsmingus prisiminimus ... -
- Paskelbta: 2024-11-05
- Kategorija: Aktualijos
,,Open Books“ – diskusijų ir literatūros festivalis -
- Paskelbta: 2024-11-05
- Kategorija: Aktualijos
Lėlių teatro spektaklis pagal B. Sruogos romaną „Dievų miškas“ -
- Paskelbta: 2024-11-05
- Kategorija: Aktualijos
Spektaklis – ne tik pramoga, tai vertinga edukacinė patirtis