Mokymosi būdai teikia malonumo

  • Paskelbė : Barbora Dotiene
  • Paskelbta: 2024-11-12
  • Kategorija: Aktualijos

Mokymosi būdai teikia malonumo

Ko gero, nemaža dalis žmonių žodžio „mokymasis“ ( ar bet kurių kitų žodžių, turinčių šaknyje „mok“), deja, negalėtų susieti su teigiamomis emocijomis. Ir tai visai nekelia nuostabos: dažniausiai omenyje turima mokykla ir vykdomas akademinis ugdymas, kurio temų ar turinio pateikimas ne visada atitinka vis sparčiau besimainančio pasaulio aktualijų. Tad mokiniai, neapčiuopdami ryšio tarp dėstomų dalykų ir kasdienio gyvenimo, nepatiria pažinimo malonumo. Visgi, atsakingai teigiu, -  egzistuoja ir alternatyvios ugdymosi galimybės, skatinančios į mokymosi procesą pažvelgti kitaip.

Manau, galima teigti, jog vienas veiksmingiausių kitokio lavinimosi būdų – tai kelionės. Šiandien keliauti kaip niekada paprasta: lėktuvo bilietus, nakvynės vietą galima užsisakyti kelių mygtukų paspaudimu. Nors ši pramoga nėra nemokama, išvykų suteikiama nauda neįkainojama. Tai kone universaliausia veikla, galinti pasiūlyti begalę galimybių įgyti naujų žinių ir poilsiaujant. Nesvarbu, ar keliaujate gimtojoje šalyje, ar užsienio valstybėse, mano nuomone, idealiausia proga lavintis yra būtent muziejai. Šios įstaigos tarsi gyvas vadovėlis, kurio puslapius sudaro, turinį perteikia eksponatai, leidžiantys pažvelgti į pristatomo objekto istoriją. Be abejo, svarbus ir ekspozicijos pateikimas, gebėjimas sudominti lankytoją. Juk jei prie kiekvieno eksponato paprasčiausiai bus pridėtas blokas beskonės informacijos, retas asmuo sugebės noriai įveikti tokią užduotį. Visgi neverta nusiminti, jei keliaudami aptinkate tik būtent tokių muziejų. Su valstybės ar regiono ypatumais galite susipažinti ir stebėdami pro jus praeinančius gyventojus. Atkreipdami dėmesį į suomio kalbėjimo manierą, prancūzo aprangą ar ispano emocionalumą, tikrai įgysite nemažai vertingų žinių apie lankomą šalį. Taigi, kelionės leidžia ne tik atsiriboti nuo kasdienių rūpesčių: tai ir puiki galimybė smalsiam mokytis.

Jei jaučiate, kad vis dėlto kelionės ne jums, yra ir dar viena lygiavertė mokymosi alternatyva – kitų žmonių sukurti turinio vienetai: knygos, straipsniai, vaizdo įrašai. Tokį ugdymąsi galima traktuoti kaip kitų asmenų sukauptos patirties perėmimą, išvengiant sudėtingo žinių rinkimo ir sisteminimo darbo, kurį autorius jau atliko už mus. Nors knygos vienas patikimiausių lavinimosi būdų: jos naudojamos jau kelis tūkstantmečius, šiais laikais jų reikšmė ženkliai mažesnė. Žinoma, išaugo skaitmeninių knygų naudojimas, tačiau vis populiaresni tampa kiti prieš tai minėti turinio vienetai – straipsniai bei vaizdo įrašai. Šios mokymosi alternatyvos leidžia vartotojui per kelias minutes įgyti įvairiausių žinių: nuo pasaulio aktualijų iki tam tikrų mechanizmų veikimo principų – visa tai pateikiama kartu su atitinkamomis, nesudėtingai įsimenančiomis iliustracijomis. Be abejo, šiandien svarbu mokėti ir atsirinkti naudingą informaciją, kadangi tokio tipo turinio vienetai gali būti kuriami  pramoginiais tikslais – tokiu atveju, vargu ar lavinimasis bus efektyvus. Tad dar vienas būdas ugdytis – edukacinio pobūdžio turinio prasmingas vartojimas.

Aptartos mokymosi alternatyvos: kelionės bei kitų individų sukurti turinio vienetai, tinkamai atskleidžia, kad lavinimasis neturėtų provokuoti neigiamų emocijų. Priešingai – pasirinkus mums priimtiniausius ugdymosi būdus, mokymosi procesas tampa sąmoninga gyvenimo dalimi, suteikiančia ir malonumo.

Vakaris Rudys, Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos abiturientas

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas